Ciekły kryształ znajduje szerokie zastosowanie ze względu na silny wpływ zewnętrznych pól magnetycznych i elektrycznych oraz temperatury na jego strukturę i właściwości optyczne, co nie wymaga dużego zużycia energii i zewnętrznych źródeł zasilania. Powszechnie ciekły kryształ stosowany jest przede wszystkim przy budowie wyświetlaczy LCD.
Użyte po raz pierwszy w latach 70. W Anglii ciekłe kryształy zrewolucjonizowały elektronikę. Szybko stały się podstawą przy produkcji urządzeń służących do wyświetlania informacji, później zyskując popularność przy budowie ekranów komputerowych często reagujących na dotyk.
Osoby zajmujące się rozwojem wyświetlaczy ciekłokrystalicznych usiłują uzyskać jak najcieńsze i jednocześnie pobierające jak najmniej mocy urządzenie. Pierwszy przełom nastąpił w 2000 r., ale zaproponowana technologia okazała się na tyle droga i skomplikowana, że nigdy nie doszło do masowej produkcji. Od tego czasu wciąż jednak trwają prace nad stworzeniem wyświetlacza cienkiego jak papier, znanego pod nazwą „papier elektroniczny”. Choć ciekły kryształ gwarantuje szerokie możliwości przy produkcji elektronicznej, stworzenie tak cienkiego wyświetlacza na masową skalę wciąż jeszcze się nie udało.